Strony

czwartek, 7 marca 2019

jaśmin - siła kobiecości

 
Jaśmin to roślina kojarzona na Wschodzie z pięknością i zmysłowością kobiecą. Pochodzi z północnych Indii, Persji i Chin, dzisiaj największym producentem jest Egipt. Legendy orientalne łączą go z magią nocy (wtedy pachnie najmocniej), energią lunarną, z energią yin. Według mitów anioły, wróżki i elfy zbierają się nocą wokół krzewów jaśminu. Kobiety w Chinach nakładały olejek  jaśminowy pod paznokcie przed działaniami artystycznymi, aby wzmocnić kreatywność. W Indiach, olejkiem rysowano linię od czakry korony do trzeciego oka, aby zdać sobie sprawę z najbardziej skrywanych pragnień i aby chronić się przed złymi energiami. Bóg miłości Kama (odpowiednik greckiego Erosa), swoje ofiary dosięgał strzałami z kwiatami jaśminu. W starożytności, śpiewacy masowali sobie szyję olejkiem jaśminowym aby poprawić możliwości wokalne. Dioskurydes opisywał, że Persowie używali jaśminu do nadania zapachu pomieszczeniom podczas bankietów. Podobno Kleopatra, płynąc na spotkanie z Markiem Antoniuszem,  rozkazała nasycić żagle okrętów olejkiem jaśminowym. Razem z hiacyntem i różą, często pojawiał się w poezji sufickiej jako symbol miłości i duchowej tęsknoty.

Działa uspokajająco, zwłaszcza na tych, którzy czują się samotni, zagubieni. Pomaga wzbudzić nadzieję, dodaje pewności siebie. Reguluje funkcjonowanie układu hormonalnego zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Na rynku praktycznie nie spotyka się olejku eterycznego, tylko absoluty (pozyskiwane za pomocą ekstrakcji rozpuszczalnikiem), dlatego nie należy stosować ich wewnętrznie. Najbardziej popularne są jaśmin (jasminus officinalis), jaśmin sambak (jasminus sambac), i jasminus auriculatum. Terapeutycznie, można stosować je zamiennie, zawierają monoterpeny, cetony i estry. W perfumerii, dają różne efekty, ja najbardziej lubię jaśmin sambac J
Wg Lydii Bosson aktywuje 2 czakrę i tworzy więź z wyższymi czakrami.  Wg medycyny chińskiej, wzmacnia energie Qi serca i dodaje otuchy Umysłowi (Shen). Łączony w historii z boginią księżycową, jaśmin, rosnący wzdłuż Nilu, może być reprezentowany przez Izydę, egipską boginię która znała sekrety leczenia, magii, płodności. Podobno to jej zawdzięczamy rytuał małżeństwa;)

Wskazany przy – potrzebie kontrolowania, oczekiwaniach i wymaganiach w miłości, depresji, lękach, nieufności, wątpliwościach, pesymizmie.

Pomaga na bóle pleców (zwłaszcza na wysokości drugiej czakry), bóle głowy, gorączkę, udar słoneczny, zapalenie spojówek, choroby wywołujące krwawienia, nowotwór naczyń limfatycznych, rak kości, impotencję, problemy z libido, przydatny jest w przygotowaniach do porodu, zapobiega dolegliwościom macicy, problemy skórne powiązane z problemami psychicznymi, pobudza pracę mózgu.
Zapach jaśminu jest słodki, zmysłowy i natychmiast uspokaja rozbiegany umysł. Transformuje i pobudza zmysły, na wszystkich poziomach -  rozwija intuicję i pokazuje drogę mądrości i miłości bezwarunkowej. Jeśli kochamy prawdziwie, bezwarunkowo, ego traci kontrolę i wątpliwości, nieufność znikają, ego staje się słabsze. Dlatego ego zawsze stawia opór miłości. Jaśmin pomaga tym, którzy wskutek złych doświadczeń odgrodzili się od innych szklaną taflą, którzy nie potrafią rozpoznać swoich pragnień, którzy łatwo tracą zaufanie, wdzięczność i miłość gdy partner nie odpowiada ich oczekiwaniom, regułom, wymaganiom, którym brak miłości do samego siebie prowadzi do bezustannego oczekiwania „dowodów” miłości od innych.
(Źródła – Lydia Bosson, Gabriel Mojay, L. Miller, B. Miller)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz